חזור   פורום טכני לרכב - פורום רכב - פורום לרכב > פורום רכב כללי

מודעות שרות
ריפודי עור

תגובה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 24-02-2021, 13:47   #1
רפי לין
בעל האתר, מקצוען רכב

הסמל האישי שלרפי לין

ברירת מחדל סיפור ישראלי על חברות ופיאט 131 סופרמירפיורי שנת 1981

ספור יפה על פיאט 131 סופרמירפיורי מיוחדת ושרכש און יעקבסון
(כן, זה מהפרסומת של סובארו עם ברקו ונהג מירוצי מכוניות ומדריך נהיגה מתקדמת)
וחבריו הטובים קובי זעירא (חובב מכוניות אספנות ותיק) וניר בן ארי
(גם הוא נהג מירוצי רכב ותיק ובעל "מוסך דרך השטח בשפיים") והסיפור כאן כפי
שפרסם און יעקבסון:

און יעקבסון

אז איך כנגד כל הסיכויים, בכל זאת (כמעט) נהייתי בעלים של פיאט 131 הכי מיוחדת בארץ

לפני כארבע שנים, קובי זעירא, חבר ילדות וחובב מכוניות אספנות ידוע, שולח לי תמונה של איזו פיאט 131 שהוא במקרה ראה בטיול משפחתי בצפון. מבט זריז בתמונות זורק אותי 30 שנה לאחור. זו גרסת סופר מירפיורי הכי יפה בעיני. בצבע זהב, עם ארבעה פנסים עגולים מלפנים, החיצוניים גדולים, הפנימים צהובים וקטנים יותר. נדלקתי. במיוחד שהסתבר שזו מכונית מיד ראשונה, עם 80 אלף ק״מ בלבד. נו?! רטטתי בהתרגשות. אבל קובי צינן את התלהבותי. הבעלים לא מוכן למכור. הוא הבטיח את המכונית לנכד הראשון שיוולד לו וכשזה נולד, הוא העמיד את המכונית בחניה מקורה, על בלוקים, ומאז רק דאג לנקות ולהניע אותה מדי פעם והיא מחכה לנכד, עד שיגיע לגיל.

קובי התקשר מדי כמה חודשים לזאב, הבעלים, רק בכדי לקבל את אותה תשובה: המכונית מחכה לבגרותו של הנכד. וכך חלפו להם השנים, בציפיה, עד שלפני שמונה חודשים, קובי מתקדר לספר לי שהוא דיבר עם הנכד שכבר בגר והוא הזמין אותנו לראות את המכונית. אז נסענו צפונה, קובי, שקד הבן שלו ואני. להגיד שהתאהבתי במבט ראשון, זה אנדרסטייטמנט... אבל מורן, הנכד של זאב החליט ביינתיים שהוא לא רוצה למכור. תבינו, הוא אמר לנו: סבא שלי בן תשעים. הוא נהנה לבוא מדי פעם להתעסק עם האוטו. שווה לי להשאיר אותה ולו רק בשביל ההתעסקות שלו איתה.

נפרדנו בצער, אך כידידים, וחזרנו למרכז, אבל ה-131 כבר נשתלה בראש ולא ממש יצאה משם גם בחלוף חודשים אחדים, רק לא היה לי מושג איך אני משכנע את מורן למכור לי את המכונית. לבסוף, ״פיצחתי״ את המשוואה: אני אציע למורן שאקח את המכונית ואשמיש אותה ואז אחזיר לו אותה לכמה ימים, בכדי שייקח את זאב, סבא שלו, לסיבוב במכונית אותה הוא קנה לפני ארבעים שנה. ״רעיון מבריק״, תמך קובי, והתקשרנו למורן. ״הי קובי״, עונה מורן וממשיך לפני שהספקתי לספר לו את רעיון, ״מצטער שלא חזרתי אלייך, אבל סבא נפטר לפני שבועיים״... האכזבה שלי התגמדה מול האבדן של מורן על לכתו של סבו האהוב. ולא נותר לנו אלא להשתתף בצערו ולהמשיך הלאה.
וכך חלפה לה עוד איזו תקופה ומורן עידכן אותנו שמחכים לפתיחת הצוואה ואז לסיום התקופה בה אפשר להעלות הסתייגות לצוואה, ואז להעברת הבעלות על שמו וכלה בקבלת רישיון אספנות הנכסף.
אלא שכל שחלף הזמן ועלתה ההיתכנות של הגעת ה131 אלי, כך התחילו להתעורר בי הספקות... משלל סיבות: זה לא הזמן המתאים, יש לי שלל פרוייקטים אחרים מחד ומאידך פחות ופחות זמן להתעסק איתם. והיו עוד סיבות. לפיכך, גמלה בליבי ההחלטה אני מוותר על ה-131...
ליתר ביטחון, החלטתי לקבל חיזוק חיובי בנוגע להחלטתי המנומקת והתקשרתי להתייעץ עם חברי הטוב וחובב מכוניות אספנות בעצמו - איציק חריט. סיפרתי לו את הסיפור מתוך ציפיה שיתמוך בהחלטתי לא לקנות את ה-131. אבל איציק פסק באופן החלטי: אתה חייב לרכוש אותה! אהה! עניתי לו, אתה נגדי?! אז ביי. ניתקתי והתקשרתי לקובי. להפתעתי, גם קובי פסק ללא היסוס שאסור לוותר. אז ניתקתי גם לו ונכנסתי למשרדו של מיודענו מהפרק הראשון, ניר בן ארי. ניר קצת יותר מבוגר ממני, אבל כבר שנים על גבי שנים הוא נושא בגאווה רעמת שיער לבנה על ראשו וביושבו מולי במשרדו, כשהאור אחרון של היום עוטף אותו מאחור במעין הילה, השיער הלבן עם הזקן הלבן הקנו לו לוק של גורו חכם וזקן. כזה שכולם עולים אליו לרגל. ובדיוק כמו גורו, הוא הקשיב לנאום שלי, מבלי להוציא מילה, הנהן מדי פעם בראשו, ואז, כשסיימתי לדבר, השתררה שתיקה... האורקל שתק ואני פיללתי למוצא פיו. ואז, אחרי כמה שניות, הוא אמר רק ארבע מילים: ״אתה חייב לקנות אותה״...
ככה? אמרתי לו, גם אתה נגדי?! אז סבבה. אז עכשיו זה יעלה לך בטיול עם הדודג׳ ראם והנגרר, להביא אותה מהצפון.
האורקל הביט בי, חייך, והוסיף רק עוד שתי מילים: מקום ושעה...
יצאתי ממשרדו של ניר חדור מטרה ומייד התקשרתי למורן. תשמע, אמרתי לו, חיים פעם אחת, ה-131 הזו צריכה להגיע אלי, בוא נתקדם.
אלא שלתשובה שקיבלתי ממורן, ממש לא ציפיתי...

ומכאן אנחנו ממשיכים את הסיפור:
״תשמע״, אומר לי מורן בטלפון והוא נשמע לי מאוד מסוייג, ״תן לי עוד לחשוב על זה, אהיה איתך בקשר עוד כמה ימים״. לא השיחה לה ציפיתי ולא כיוון מבשר טובות. אבל מה יכולתי לעשות. קבענו שהוא יעדכן אותי וקצת מודאג סחבתי את הימים הבאים.
שלושה ימים מאוחר יותר, בעודי מטייל עם הכלבה בבוקרו של יום, אני מקבל שיחה ממורן. כבר במילות השלום הראשונות אני מרגיש שאני לא רוצה לשמוע את המשך השיחה. וצדקתי... ״און״, הוא אומר לי, ״החלטתי לא למכור בינתיים. כולם אומרים לי שעדיף לי לחכות וככה הערך של המכונית יעלה עם הזמן וגם יש עוד מתעניינים שכבר מציעים לי יותר כסף״. ניסיתי לדבר אל ליבו. להסביר למורן שגם במצבה הנוכחי והמדהים צריך לטפל בה והמצב הזה לא הולך להשתפר עם הזמן, אבל הוא בשלו.
הרגשתי כאילו מישהו שם אותי בתוך הגדר, בהקפה אחרונה של מירוץ מכוניות, ממש לפני דגל השחמט. אכזבה ואבדן עצומים, אבל איכשהו עטפה אותי שלווה של השלמה עם המצב. התקשרתי לעדכן את קובי והוא בניגוד אלי ממש זעם. ״חמש שנים אני מחכה לו״, הוא אמר, ״לא עושים את זה ככה״ הוסיף ואמר שהוא מתקשר למורן לנזוף בו או משהו כזה. הורדתי אותו מזה. הרגשתי שאין טעם, שזו מלחמה אבודה ושבכל מקרה - הפסדתי בקרב.
וכך עבר עלי הזמן מאותו יום, במין תוגה עצובה שבכל זאת, למרות הכל ואפילו שכמעט-כמעט זה קרה - זה כנראה לא באמת היה צריך לקרות וזהו. חמש שנים של ציפיה ובילדאפ ולמרות זאת, הפיאט 131 הסופר מיוחדת הזו כבר לא תגיע אלי וכנראה גם לא אף 131 אחרת.
נשאר רק לפנטז שאולי-אולי, כשאהיה גדול, אמצא לי איזו פיאט 131 רייסינג יפה באיטליה ואייבא אותה לארץ. אולי-אולי. כשאהיה גדול.

אחרי ששככה ההתרגשות, הגיע הזמן לספר את הסיפור המיוחד של הגרסה הזו ואת מתיחת המאה שעשו לי החברים שאין כמותם.

את סיפורה המלא של הגרסה הזו של הסופר מירפיורי סיפר לי מיודענו יוחאי שנער. אביא כאן את התקציר:
בשלהי 1980, אחרי שביתה ממושכת במפעל האיטלקי, יצרו פיאט סדרה אחרונה של ה-131 סימן 2 שעמדה לפני החלפה. לשוק הצרפתי בלבד הם יצרו סדרה אחת של גרסת סופר מירפיורי בנפח 1.3 ליטר, עם חזית של גרסת הרייסינג. פחות מאלף מכוניות יוצרו ואחרי שלא כולן נמכרו בצרפת, היבואן הישראלי רכש כ-150 מכוניות כאלה, רובן בצבע זהב, מהן ככל הידוע נשארה מכונית אחת בלבד. זו שאתם מביטים בה כעת.
ואחורי הקלעים של המתיחה: מסתבר שקובי הקרימינל רקם את הסיפור הזה מאחורי גבי כמה ימים טובים. למעשה, בפעם הראשונה בה התקשרתי למורן לסגור איתו, הוא היה ״קריר״ כי הוא היה בסוד העניינים וזו כבר הייתה חלק מהמזימה. וביום בו הוא התקשר אלי לומר שהוא נסוג מהמכירה, זה היה בזמן שה-131 כבר הייתה על הנגרר של ניר, אחרי שחולצה ולא בקלות ממקום מרבצה ב-25 השנים האחרונות. כל זאת תוך כדי שקובי עומד מולו ומתדרך אותו לעבוד עלי בזמן שהוא מדבר איתי...

אין לי מילים. זכיתי. במכונית נדירה אבל בראש ובראשונה בחברים מדהימים.

הפיאט על הנגרר של ניר בן ארי

הסובארו המעופפת של "מוסך דרך השטח" ומשפחת בן ארי

יש המשך למטה

תמונות אצבע מצורפות
Click image for larger version

שם:  און 1.jpg‏
צפיות: 89
גודל:  14.1 KB   Click image for larger version

שם:  און 2.jpg‏
צפיות: 90
גודל:  99.4 KB   Click image for larger version

שם:  און 3.jpg‏
צפיות: 91
גודל:  9.5 KB  
ישן 24-02-2021, 14:03   #2
רפי לין
בעל האתר, מקצוען רכב

הסמל האישי שלרפי לין

ברירת מחדל המשך

אז מה עכשיו? בניגוד למצופה, או למקווה, למרות המצב החיצוני, פנימי וקוסמטי המדהים בו נמצאת הפיאט, חלק מהמכלולים המיכניים דורשים ריענון. אין מה לעשות, רכיבי מתלים ובלמים לא יכולים לשרוד 40 שנה במצבם המקורי. בטח ללא שימוש רצוף ב-25 השנים האחרונות. לשמחתי, 131 הייתה מכונית נפוצה למדי ולו זו בלבד שיש מלאי חלקים גדול למצוא ברשת, הוא קיים גם בארץ. בין אם בחנויות המתמחות במכוניות אספנות כמו קלוש ומאירמן, אבל עם קצת מזל חלק מהחלקים ניתן למצוא גם אצל ספקים אחרים.
ולסיום: לאף אחת מהמכוניות שברשותי לא עשיתי ״השקה״ כשסיימתי להעמיד אותן מחדש על הגלגלים. אבל לאור הסיפור המיוחד שעומד מאחורי ה-131 הזו, הבטחתי למורן שהוא ומשפחתו יוזמנו לאירוע השקה שנערוך למכונית של סבא שלו זאב, זכרונו לברכה, שההיסטוריה שלו שזורה בהיסטוריה של המדינה.

בתקוה שאת השקת המכונית ניתן יהיה לבצע עם מועדון פיאט ישראל שאני אחד ממנהליו.

בברכה - רפי לין
ישן 17-03-2021, 18:06   #3
רפי לין
בעל האתר, מקצוען רכב

הסמל האישי שלרפי לין

ברירת מחדל ביקרתי אצל הפיאט 131 סופרמירפיורי

ביקרתי היום ב"מוסך דרך השטח" וראיתי את המכונית כשמנועה בחוץ
ותא המנוע עבר נקוי וצביעה.

צבע המכונית הנו המקורי וישאר כמות שהוא ובעצם כל מרכב המכונית
ופנים תא הנוסעים במצב מצוין.

על דלתות המכונית, מבפנים, עדיין יש את הניילון הצהוב שמכסה
את ריפוד דופן הדלתות, שכך הגיע ארצה עם המכונית מהמפעל.
בהצלחה לאון בהמשך שיפוץ המכונית.

בברכה - רפי לין
תמונות אצבע מצורפות
Click image for larger version

שם:  און 1.jpg‏
צפיות: 33
גודל:  77.8 KB   Click image for larger version

שם:  און 2.jpg‏
צפיות: 36
גודל:  48.7 KB   Click image for larger version

שם:  און 3.jpg‏
צפיות: 33