ישן 28-05-2011, 21:29   #1
כהן דורון
מקצוען רכב

הסמל האישי שלכהן דורון

ברירת מחדל דיאגנוסטיקה מהדור הישן

זהו מכשיר הדיאגנוסטיקה מהדור הישן היחידי במצב פעיל בארץ מהתקופה שלפני הOBD
תמונות אצבע מצורפות
Click image for larger version

שם:  דיאגנוסטיקה מהדור הישן.jpg‏
צפיות: 821
גודל:  97.6 KB  
כהן דורון לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 28-05-2011, 22:05   #2
רפי לין
בעל האתר, מקצוען רכב

הסמל האישי שלרפי לין

ברירת מחדל מכשיר הדיאגנוסטיקה

אני זוכר היטב מכשירי ענק אלו שהיו מצוינים וכמדומני שעוד אחד כזה עדיין קיים
ברמת השרון (אצל אבי קלמרו), אבל איני חושב שיש בו עדיין שימוש.
בברכה - רפי לין
ישן 29-05-2011, 06:03   #3
כהן דורון
מקצוען רכב

הסמל האישי שלכהן דורון

ברירת מחדל SEA

אכן כך, אבל למכשיר שלו יש בעיית מסך והיות והחברה נסגרה בשנת 1995 היה ממש קשה להשיג חלקי חילוף למכשירים. במשך מספר שנים אני נתתי שרותי תחזוקה למכשירים אלו אבל העלויות היו גבוהות.

המיוחד במכשיר הזה שהוא מסוגל לבצע בדיקה אוטומטית למערכות המנוע כגון: התנעה, טעינה, הצתה ראשוני, תזמון הצתה, כוח צילינדרים, 4 גזים וכו' וכל זאת על ידי טכנאי או כל אדם מהיישוב שיודע לקרא ולבצע הוראות פשוטות כגון "תעלה סל"ד ל 2500" "תלחץ על דוושת התאוצה" ועוד מספר הוראות כך שהמפעיל למעשה הופך להיות הידים והרגליים של המכשיר. מה שעוד יותר מיוחד זה שבסופו של התהליך בן מחצית השעה יוצא פלט מחשב המתאר את המערכות שכשלו בבדיקה, (וגם אלו שעברו את הבדיקה בהצלחה) הרכיבים שכנראה גורמים לתקלה והמלצות להמשך בדיקות למיקוד הבעייה באופן סופי.

בתקופת הזוהר שלו המכשיר היה "מאני מייקר" לא קטן אבל הוא עשה זאת במצב של "זוכה - זוכה" היות והלקוח קיבל פתרון מדוייק כבר בכניסה הראשונה למוסך ואילו בעל המוסך לא פיספס אף בעייה גם כזו שהלקוח לא התלונן עליה.

אני למדתי הרבה מתורת המקצוע על ידי הצמדות לסדר הבדיקות שהמכשיר מבצע ועד היום אני מלמד בקורסים שלי את סדר הבדיקות והנתונים הגלובליים למנועי בוכנה שהמכשיר מתוכנת אליהם.

הסוד הגדול של המכשיר הינו הפיכת כל המידע הטכני מהחיבורים שלו לאופיינים גרפיים וחיפוש כמעט של "בינה מלאכותית" בשינויים באופייני הגרפים והצגת הגורמים לשינויים אלו כמקור אפשרי לתקלות. מתוך ניסיון של שנים לא התאכזבתי אפילו פעם אחת מההנחיות שלו ולפעמים הוא פשוט "עשה לי בית ספר" באבחונים המדוייקים שלו.

הבעייה שאני נתקל בה רבות זה שבעלי מוסכים סומכים רק על נתוני הסורק אבל שוכחים את ה"ברזלים" של מנוע הבוכנה ובזה המכשיר פשוט משלים את התמונה.

אני מברך על כל יום שהמכשיר מתעורר לחיים ומוכן לאבחן את הרכב הבא.
דרך אגב, המכשיר כבר אבחן דברים מוזרים בחיים שלו החל ממנוע של מכסחת דשא וכלה במנוע לייקומינג 6 צילינדר של מסוק! לא משנה לו שם היצרן כל עוד זה מנוע בוכנה או וונקל.
ישן 30-05-2011, 05:27   #4
רועי גולני
משתמש וותיק

מעניין לשמוע,אני אישית מעולם לא הייתי זקוק לציוד כזה .

בכלל המילה "דיאגנוסטיקה" מעבירה אצל הלקוח הרגשת יראה וכבוד למפעיל ...פשוט ממיס את הלב הדבר הזה .

ובמקביל גם פותח ארנקים .
רועי גולני לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 30-05-2011, 06:30   #5
רפי לין
בעל האתר, מקצוען רכב

הסמל האישי שלרפי לין

ברירת מחדל דיאגנוסטיקת רכב

דיאגנוסטיקת רכב שמתבצעת ע"י אדם מיומן, בעל נסיון, כושר חשיבה ועבודה מסודרת ורצון לאתר תקלות במדויק ובעזרת ציוד איבחון טוב ומידע טכני, בהרבה מקרים דווקא יחסוך כסף לבעל הרכב כי לא יוחלפו סתם חלקים ללא צורך אלא יאותר בדיוק גורם התקלה.
בברכה - רפי לין
ישן 30-05-2011, 16:37   #6
כהן דורון
מקצוען רכב

הסמל האישי שלכהן דורון

ברירת מחדל לרועי

כמה פעמים נתקלת בתקלה של רעידות מנוע בסרק שהחשד נופל על דליפות שסתומים, אתה שולח את הראש לשיפוץ מרכיב אותו וכעת מגלה שהמנוע רועד "טוב יותר" ממה שהיה קודם?

מריצים בדיקה ב"גולם" והתוצאה "spring resonanc problem" מפרקים את הראש ומגלים שהגולם צדק וכוח הכניעה של שסתומי הפליטה עומד על 152 ניוטון במקום 280 ניוטון...

תאמין לי שבכל פעם שחשבתי שאני חכם גדול ודילגתי על שלבים בבדיקה נפלתי בפח והגמד הקטן שבSEA צחק עלי שוב!

או הונדה משטרתית שכל פעם כבה לה מנוע בנסיעה ללא סיבה מיוחדת ולאחר שעברה מספר מוסכים כולל מוסך מרכזי של היבואן והחליפו לה כמעט כל מה שניתן להחלפה בבקרת המנוע ואז בשלוש דקות הראשונות של הבדיקה הגולם רושם" defective diod" אנו מחליפים אלטרנטור ומאז התקלה נעלמת... ובפרוק של האלטרנטור אכן מאותרת דיודה פרוצה שגרמה לנחשולי מתח.

אני תמיד יודע כיצד אני מתחיל את הבדיקה אני לעולם לא יודע כיצד היא תיסתיים ואני תמיד מופתע מחדש (ולא בגלל סניליות...)
ישן 30-05-2011, 17:19   #7
רפי לין
בעל האתר, מקצוען רכב

הסמל האישי שלרפי לין

ברירת מחדל נחשולי המתח באלטרנטור

וסביר למדי שנחשולי מתח אלו השרו על חיישן גל ארכובה ועקב כך כבה המנוע.
נתקלתי בתופעה כזאת לעיתים נדירות בפיאט טמפרה 1.6 ואז או שהמנוע היה כבה או שהוא היה מזייף.
כמובן שע"י אוסילוסקופ ניתן לראות זאת מייד, אבל מעטים המוסכים וחשמלאי הרכב שמשתמשים
או שיש להם בכלל אוסילוסקופ.
בברכה - רפי לין
ישן 31-05-2011, 21:02   #8
כהן דורון
מקצוען רכב

הסמל האישי שלכהן דורון

ברירת מחדל תקיעת תכנה

בניתוח מעמיק שעשינו למקרה התברר שנחשולי המתח בקו הזנת המתח למחשב גרמו לתקיעת תכנה פשוטה שגרמה לכיבוי המנוע המחשב היה מאבד תקשורת לסורק ואות הקלוק (תזמון פנימי במחשב) היה נעלם.
ישן 05-06-2011, 21:40   #9
GreaseDonkey
משתמש טרי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי רפי לין צפה בהודעה
וסביר למדי שנחשולי מתח אלו השרו על חיישן גל ארכובה ועקב כך כבה המנוע.
נתקלתי בתופעה כזאת לעיתים נדירות בפיאט טמפרה 1.6 ואז או שהמנוע היה כבה או שהוא היה מזייף.
כמובן שע"י אוסילוסקופ ניתן לראות זאת מייד, אבל מעטים המוסכים וחשמלאי הרכב שמשתמשים
או שיש להם בכלל אוסילוסקופ.
בברכה - רפי לין
בטיפו / טמפרה דיודה דפוקה באלטרנטור גורמת לזיוף סיגנל של החיישן חמצן (מוציא 1 וולט או יותר, לסרוגין), מה גורם לדילול תערובת ודימום בסרק - נדרש לי רק DMM כדי לעלות על התקלה הזו.
GreaseDonkey לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 18-06-2011, 10:01   #10
כהן דורון
מקצוען רכב

הסמל האישי שלכהן דורון

ברירת מחדל אנלוגיה לצבא

רב מודד זה רובה, סורק זה תותח, סקופ זה טיל מונחה ומאבחן מנועים זה צבא שלם.
אם הרובה מספיק לך לנהל מלחמה אשריך וטוב לך...
תגובה

הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא